Jídlo na Bali

warung

Miluju jídlo. A na místní dobroty jsem se moc těšila. Pro Bali typické rýžové terasy, které vidíte na každém kroku prozradí, že rýže tu na jídelníčku bude všude. Místní ji vlastně jedí pořád. K snídani, obědu i večeři. Já rýži miluju, takže mi to vůbec nevadí a obecně asijská kuchyně je jedna z mých oblíbených.

Bali

Jídlo je tu levné, obzvlášť pokud se budete stravovat v místních jídelnách „warung“, ale i když si zajdete do restaurace, i tak vás to může stát maximálně jak v Čechách, záleží samozřejmě na tom, co si dáte a co za restauraci to bude.

Bali

Bali

Zase se nebojte, že byste tu museli jíst opravdu jenom rýži pořád dokola. Najdete tu vlastně všechno, jenom jde o to kolik za to chcete zaplatit.

Bali

My si třeba skoro vůbec nevaříme, protože kupovat potraviny v obchodech se prostě moc nevyplatí. Takže si většinou k obědu i k večeři někam zajdeme. A většinou  za oběd pro dva zaplatíme třeba 60 Kč. Někdy méně a někdy více. Snídaně si ale převážně děláme sami ve vilce.

Bali

Bali

A na jaké dobroty se teda na Bali můžete těšit a kam si na ně zajít?

Začneme s místním obyčejným warungem, kde mají jídlo vystavené v takových mísách. Mají zde všechno od zeleniny, masa, ryb, vajec až třeba po tofu. Přijdete a na talíř automaticky dostanete rýži (kterou ale můžete i vynechat) a pak už jenom ukazujete na jednotlivé pokrmy, které se vám zrovna líbí. Já jsem se tady naučila na pár typů jídel a nic jiného už moc nezkouším. Taky některým pokrmům úplně nevěřím. Vyhýbám se většinou čemukoliv co je v nějaké omáčce. To jídlo tam mají totiž celý den, často na to praží i slunko a je také možné, že to tam není jenom jeden den. Vybírám si většinou vejce, nudle, takovou zeleninu v těstíčku a smažené arašídy s rybičkami a to pořád různě střídám.

Bali warungBali

V dalším typu warungu vám i uvaří. Kromě toho, že tam taky většinou mívají vystavené už nějaké pokrmy, které si zase stejně můžete rovnou vybrat na talíř. Někde na nějaké vetší ceduli mívají napsaných pár jídel, které vám připraví. Můžete si dát třeba nasi goreng (smažená rýže se zeleninou a většinou i vejcem), mie goreng (smažené nudle také se zeleninou a vejcem), cap cay (taková zeleninová polévka, ale do naší zeleninové polévky to má daleko nebo prostě zelenina v omáčce a podávají to samozřejmě s rýží). Tyto tři jídla vám uvaří snad všude.

Bali

Bali

Když zajdete do jednoho z těchto opravdu místních warungů, hlavně se nenechte odradit tím, jak to tam vypadá. Zatím nám vždycky  uvařili skvěle.

Bali

Také se připravte na to, že všechno bude pálivé. Dobře všechno ne, ale hodně jídel, co si u místních dáte, pálit bude. Máme oblíbený warung, kde mají podle mě zatím nejlepší smažené nudle nebo rýži, ale obzvlášť ty nudle opravdu pálí, i když jim řeknete no chilli, no pepper, not spicy, no hot stejně vás to pálí. Mě to nevadí, já mám pálivý jídla ráda, i když občas je to opravdu hodně.

Bali

Takhle vám zabalí jídlo s sebou.

Bali

No a pak je tu nespočet restaurací, kde vám uvaří kde co a určitě to bude skvělé. My jsme jich pár navštívili, ale myslím, že pokud chcete zažít opravdové Bali, tak do místních warungů prostě musíte zajít. My pokud máme chuť na jiný typ jídla, protože přece jenom nechceme jíst každý den to samé, tak chodíme do jednoho warungu, který už není tak typický, protože vám tam uvaří třeba kuřecí kousky s arašídovou omáčkou a bramborem nebo burrito. No prostě už takové pro nás více běžné jídla. Ale pořád tam za dvě jídla zaplatíme do 150 Kč.

Bali

Bali

A samozřejmě, že tady najdete fast foody jako McDonald, KFC, Burger King, Pizza Hut atd. K našemu překvapení je tady McDonald levnější než v Čechách. Zatím jsme platili nejvíc, když jsme si dali dvakrát velké BigMac menu a stejně jsme zaplatili asi 170 Kč.  KFC na tom bylo podobně a Burger King byl cenově asi jako v ČR.  Jsou tu i místní napodobeniny těchto fastfoodů s názvy jako JFC, ACK atd.

Bali

Bali

Takže pokud jedete na dovolenou na Bali rozhodně doporučuji ochutnat místní kuchyni v místních warungách. Ale nemusíte se bát, že byste museli jíst celou dobu jen to, najdete tu opravdu všechno.

 

Mohlo by se vám líbit

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *