Bali: tipy na výlety – Pura Besakih

Bali

Vstupné: 60 000 IDR

Umístění: Východ ostrova, pod sopkou Agung (Google mapy)

Chrám Pura Besakih, který se nachází na úpatí sopky Agung je také přezdíván jako „Matka Chrámů“. Je to komplex asi 23 chrámů a prý abyste ho celý prošli, museli byste tam být alespoň den. Pohled na mohutnou horu Agung, která se za vámi tyčí do výšky a výhled až na moře a krásné okolí stojí za to.

Bali

 

Pokud pojedete na skútru, po koupení vstupenky na něm můžete dojet až úplně ke vstupu. Parkoviště pro auta je o něco vzdálenější, takže buď si musíte vyšlápnout kopeček a nebo můžete ukecat někoho z místních, aby vás tam na skútru hodil.

Už hned na parkovišti se vám budou místní snažit prodat sarong, se slovy, že ho musíte mít, že bez něj vás tam nepustí. V tom sice mají pravdu, sarong opravdu mít musíte, abyste nezneuctili náboženství. Půjčí vám ho ale zdarma, tam, kde si kupujete vstupenku.

Bali

Těsně před vstupem se na vás také vrhnou další Balijky, které vám do rukou vnutí balíček s vonnými tyčkami a dalšími věcmi k modlení, opět se slovy, že to potřebujete. Nenechte si to ale vnutit. Nepotřebujete to. Pokud to samozřejmě nechcete, s cenou pak šli jenom na pár tisíc rupií.  Dále se na vás také můžou vrhnout malé děti a chápu, těm se občas těžko odolává. Ještě hůř, když se vás anglicky zeptají  odkud jste, vy jim odpovíte, že z České republiky a oni na vás česky spustí: „Kupte si pohled, jenom deset tisíc rupií“ atd. A mají docela výdrž. Ale taky za těch pár korun proč si ten pohled nakonec nekoupit.

Bali

Tip: Když si zakoupíte vstupenky, jde s vámi pak místní průvodce. Na začátku vám poví pár zajímavostí o komplexu, rád vám vyfotí spoustu fotek, ale když s vámi dojde před hlavní schody, řekne, že dál s vámi půjde a bude vás dál provázet, když mu přispějete pár tisíc. Protože pokud půjdete sami, nemůžete do některých chrámových komplexů atd. Nás bylo 6 a nakonec jsme mu myslím dali každý 50tis. a šli jsme s ním dál. Nakonec jsme stejně do většiny komplexů nemohli, protože tam právě probíhali nějaké ceremonie a obecně přímo do chrámů tady stejně většinou nemůžete. Takže průvodce můžete zdvořile odmítnout, že dále jeho služby nechcete a prostě si to projdete sami.

Bali

Nenechte se však vším tím odradit a kazit si krásné výhledy a obdivování jejich architektury. Je to tam opravdu krásné. Sama jsem neměla moc očekávání a nakonec mě to překvapilo. Agung se nám sice schovával v mracích, ale i tak jsme pociťovali jeho mohutnost. Nezapomeňte se také pořádně namazat opalovacím krémem, pěkně tam to sluníčko pálí, vlastně tak jako na celém ostrově.

Mohlo by se vám líbit

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *