Den ticha na Bali a oslavy balijského Nového roku

Den ticha Bali Nyepi

V minulém týdnu na Bali probíhaly oslavy balijského Nového roku a takzvaný Den ticha – Hari Raya Nyepi. Pro mě asi nejzajímavější nejenom balijský svátek, protože nevím jestli někde jinde ve světě mají něco podobného. A jak oslavy a Den ticha probíhá?

Oslavy Nového roku a ogoh-ogoh

Každým rokem připadají tyto oslavy na jiné datum. A tenhle rok Balijci slavili Nový rok 1941.  Už měsíce před oslavami stavějí nejrůznější sochy, které mají představovat zlé duchy (říká se jim ogoh-ogoh).  Při oslavách poté se sochami prochází ulicemi, na každé křižovatce se několikrát otočí než pokračují dál. Sochu nese hned několik Balijců jelikož jsou sochy dost veliké. A také před nimi většinou musí jít další, kteří nadzvedávají dlouhými tyčemi dráty elektrického vedení, protože by jinak se sochami neprošli.

My jsme tento průvod minulý rok sledovali v oblasti Pererenan a jelikož je to dost turistická oblast, už mi přišlo, že je to i turistická atrakce. Všechny sochy a průvody se poté sešly na místím fotbalovém hřišti. Bylo tam opravdu spoustu diváků, jak místních, tak i turistů. Následovalo ještě několik vystoupení. My jsme to tam tedy už pak dlouho nevydrželi a šli jsme domů. Rozhodně to ale stojí za vidění.

Den ticha Bali Nyepi

Den ticha Bali Nyepi

Vyhnání zlých duchů z Bali

Všechny tyto oslavy a ceremonie vedou k následujícímu Dni ticha. Při oslavách Nového roku se právě z ostrova vyhání zlý duchové a prostě všechno zlo. Viz právě ty sochy, které původně Balijci spalovali a vyhazovali do moře. To už naštěstí nedělají. A proč vlastně je následující den dnem ticha? No protože, kdyby náhodou se ty zlý duchové na Bali další den vrátili, tak vlastně zjistí, že na ostrově nikdo není.

Den ticha Bali Nyepi

Den ticha

Právě při Nyepi se má člověk věnovat sám sobě, svému myšlení a meditování. Všichni musí být doma, turisti v hotelech či resortech. Nesmí se vycházet a jakkoliv hlučit. Všude je opravdu ticho. Večer se nesmí svítit, takže tak nádhernou noční oblohu jsem snad nikdy neviděla. Vyhrožovali, že nepůjde ani internet, ten nám však kupodivu šel.

A hlavně je zavřené i letiště. V ten den žádné letadlo na Bali nepřiletí ani z něj neodletí.

Musím říct, že to bylo krásné zažít. To ticho, které jste opravdu pocítili. Jinak jezdí jeden skútr a auto za druhým. My jsme ráno ani nechtěli zapnout mixér na smoothie, protože to dělalo hroznej rámus. A večer ta tma, obloha byla opravdu nádherně vidět.

Den ticha Bali Nyepi

Den ticha a vaše dovolená

Pokud vám do vaší dovolené tento svátek vleze je dobré o něm hlavně vědět. Co můžete a nemůžete a připravit se na to. Na průvody se sochami se určitě podívejte. A při dni ticha respektujte zvyky místních. Ty byste samozřejmě měli respektovat pořád. Ale při tomto dni opravdu zůstaňte „zalezlí v tichosti“ a nasávejte tu klidnou atmosféru 🙂 Myslím, že pokud budete v nějakém resortu, pravděbodobně se tam budete moct nějak pohybovat a najíst vám asi taky dají. Pokud budete bydlet sami v nějaké vilce, zůstaňte v ní a den předem si nakupte zásoby jídla a pití.

Dokážete si představit, že bychom měli něco podobného v Čechách. Já asi ne 😀 Ale Bali je prostě jiný svět a patří to k tomu.

Mohlo by se vám líbit

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *