Cestování v době COVID-ové

cestování

Jaké je teď cestování, co všechno potřebujete zařídit a jak to třeba probíhá na letišti? Před naší cestou jsme si hledali informace, kde to šlo, ale upřímně něco jsem prostě nenašla, a tak jsem si řekla, že sepíšu nějaké  informace. Letěli jsme v únoru, takže to co tady píšu, už nemusí platit. Také každá země má jiné podmínky vstupu – my jsme letěli na Kanáry (Španělsko). A taky, jak to probíhá když se vracíte zpět do Čech vám neporadím, protože zatím jsme absolvovali jen cestu ven 🙂

Letenky

Když jsme se konečně rozhodli, že letíme, první jsme koupili letenky. Jak se vyvíjí cena jsme pár dní pozorovali na Skyscanneru. Původně jsme mysleli, že je koupíme den před odletem, kdybychom náhodou měli pozitivní test, ať neřešíme storno atd. Jenže jsme zjistili, že cena den předem je dost vysoká a nebo už letenky vůbec nejsou.

Takže jsme je koupili asi necelé dva týdny předem. Kupovali jsme přímo u ČSA, kde byla i kupodivu možnost bezplatného přebookování letenek do 24h před odletem.

Testy

Do Španělska byl povinný PCR test ne starší 72hodin. Hledali jsme tady, kde se necháme otestovat, kde nám vydají potvrzený formulář a kde za to zaplatíme co nejméně. Téměř všude, pokud jste si nechtěli hodně připlatit, mají napsáno, že výsledky dodají nejpozději do 48hodin. Šli jsme tedy ve středu ráno a v pátek dopoledne jsme měli letět. Nakonec jsme byli přímo ve Fakultní nemocnici v Hradci. Doufali jsme, že nám výsledky pošlou do 24h, abychom se kdyžtak vešli do 24 hodin před odletem na přebookování letenek, kdyby nám testy vyšly pozitivní.

Na testy se objednáte přes internet, vcelku jednoduchý proces. A také budete vždy samoplátcem.  Samotný testování mi přišlo v pohodě. Slyšela jsem jenom samý hororový příběhy, jak je to hrozný, tak mě to příjemně překvapilo. A co mě ještě příjemněji překvapilo bylo, že výsledky nám kupodivu přišly asi do 10hodin. Negativní. Takže už jsme se opravdu mohli těšit.

test

Certifikát pro vycestování

Řešili jsme ale ještě jeden problém a to ten certifikát o negativním výsledku, který potřebujete pro vycestování. Přišel na email – pdf  soubor s elektronickým podpisem. Dokument měl tři stránky a z toho byla teda jen jedna ve třech jazycích (angličtině, ruštině a češtině). A na této stránce nebyl ani žádný podpis ani razítko. Dočetli jsme se akorát, že pokud ho potřebujeme v tištěné podobě, můžeme dojít třeba na poštu s CzechPointem, kde nám to vytisknou (udělají tzv. “konverzi dokumentu”). Tak jsme teda došli na poštu, kde paní chvíli nechápala, ale pak nám to vytiskla. Přidala ke třem listům ještě jeden, kde bylo potvrzení, že elektronický podpis je pravý atd. Ale v češtině samozřejmě a ještě nám to hezky všude několikrát orazítkovala razítkem České pošty. Tak jsme si říkali, že aspoň nějaký razítko na tom máme, ale jak se na to budou Španělé tvářit, to jsme byli zvědaví.

Příjezdový formulář

Do Španělska je také nutné vyplnit jejich příjezdový formulář. Stáhli jsme si rovnou jejich aplikaci a v té to vyplnili. Můžete i na stránkách zde. Aplikace pak vygenerovala QR kód, který na letišti na Kanárech kontrolovali.

Na letišti

V Praze na letišti všechno probíhalo asi téměř jako normálně. Vytištěné testy po nás chtěla vidět paní na přepážce. Samozřejmě je povinnost mít nějakou ochranu nosu a úst. Jinak skoro všechny obchody byly zavřené a letiště bylo docela mrtvé.  Při vstupu do letadla už jenom kontrolovali cestovní doklad a boarding pass jako obvykle. V letadle je nutný mít roušku stále nasazenou, jen při jídle/pití si jí můžete sundat. A letadlo bylo téměř plné 🙂

Přílet do země

Při příletu pouze skenovali QR kód a nevím jestli náhodně nebo ne, si brali pár lidí vedle, kde chtěli vidět negativní test. Nás si teda nevybrali, takže jak by se tvářili na naše papíry nevíme.

beach

Ubytování

Ubytování jsme si zařizovali až den před příjezdem – až potom, co jsme měli výsledky testů. Opět abychom nemuseli případně řešit storno. Pár dní předem jsem si teda vyhlídla už nějaké favority, ze kterých jsme poté vybrali. Brali jsme si apartmán přes Booking. Airbnb také není problém. Byli jsme sice v hotelovém komplexu, ale samotný hotel byl zavřený. Apartmán byl vlastněný soukromě, jako jich asi bylo několik v tomto komplexu. Protože sami jsme tam nebyli. Testy po nás v ubytování nikdo nechtěl. Je možné pokud budete přímo v hotelu, tak je chtít budou.

cestování

Jinak hotelový komplex Santa Maria byl pěkný, myslím že na super místě. Na nejbližší pláž asi 300m, na další o něco hezčí pláž cca 500m. Obchod jsme měli hned přes ulici.  V komplexu byl jeden z bazénů otevřený, takže když se nám nechtělo na pláž, šli jsme se plácnout jenom k bazénu. V apartmánu byla malá kuchyňka se vším potřebným.

Jenom se prosím vás nezavřete z venku na balkoně – už se nedostanete dovnitř 😀

hotel

Tak snad jsem na nic nezapomněla. Kdyby vás něco zajímalo, tak se ptejte. Cestování je teď o něco složitější, ale není to nemožný. Tak třeba jsem vás trochu nakopla k tomu někam odjet (nebo taky ne :D). Je s tím vším trošku víc starostí a trošku víc nejistoty. Ale myslím, že to stojí za to. Každopádně je důležitý si zjistit co všechno do dané země potřebujete a taky jaké jsou tam opatření a ty dodržovat.

bazen

Hlavně být ohleduplný k ostatním. Vám to všechno být jedno může, ale ostatním třeba ne a to respektovat. Ale myslím, že to tak má být pořád.

Tak co, chystáte se někam?

Mohlo by se vám líbit

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *